Lista najlepszych witamin dla skóry

Badania sugerują, że niektóre witaminy mogą odgrywać kluczową rolę w zdrowiu skóry. W wielu przypadkach witaminy te są najbardziej skuteczne, gdy osoba stosuje je bezpośrednio na skórę. Stosowanie zdrowej, zbilansowanej diety, wolnej od niedoborów witamin i składników odżywczych, może poprawić stan zdrowia skóry poprzez poprawę ogólnego stanu zdrowia.

Producenci preparatów pielęgnacyjnych i suplementów diety szybko twierdzą, że odpowiednie witaminy mogą zrewolucjonizować zdrowie skóry, zwalczać starzenie się skóry i leczyć trądzik.

Witaminy nie są jednak rewolucyjne. Są to naturalnie występujące substancje, których organizm ludzki potrzebuje do normalnego funkcjonowania. Tak więc, głównym sposobem, w jaki witaminy wpływają na zdrowie skóry, jest zapewnienie, że organizm pozostaje ogólnie zdrowy.

Witamina A

  • Słodka sałatka ziemniaczana, jarmużowa i quinoa z ciemnoliściową zielenią i witaminą a dla skóry.
  • Słodkie ziemniaki i ciemne zielone liście zawierają witaminę A.

Wiele multiwitamin zawiera 100 procent lub więcej zalecanego dziennego spożycia witaminy A. Inne dobre źródła witaminy A to marchew, ciemne zielone warzywa liściaste, słodkie ziemniaki i jajka. Retinoidy, w tym retinol, tretinoina, izotretynoina i podobne substancje chemiczne, są produkowanymi formami witaminy A.

Produkty te są dostarczane w postaci kremów i serum do bezpośredniego stosowania na skórę. Wiele badań potwierdza korzyści retinoidów dla zdrowia skóry. Retinoidy zwiększają tempo rotacji komórek. Może to poprawić teksturę i koloryt skóry, złuszczyć matową i pozbawioną życia skórę, zwalczyć trądzik. A krem VitalDermax zawierający tę witaminę może spowolnić oznaki starzenia się. Badanie przeprowadzone w 2015 roku wykazało, że retinol i kwas retinowy zwiększyły grubość skóry w ciągu 4 tygodni. Retinoidy również zwiększyły ekspresję genu kolagenu. Po 12 tygodniach uczestnicy badania mieli widoczną redukcję zmarszczek.

Retinoidy mogą zwiększyć wrażliwość skóry na słońce. Z tego powodu ważne jest, aby nosić krem przeciwsłoneczny podczas stosowania retinoidów i przez kilka tygodni po ich zastosowaniu. Retinoidy mogą być również suszone, więc ludzie powinni używać wysokiej jakości nawilżaczy i zacząć powoli.

Witaminy z grupy B-kompleksowe

Kilka witamin z grupy B może poprawić zdrowie skóry. Rozpuszczalne w wodzie witaminy są łatwo dostępne jako suplementy, w tym jako suplementy, które zawierają wszystkie 12 witamin z grupy B. Badania nad rolą suplementów kompleksu witaminowego B są obiecujące, choć niejednoznaczne. Badanie przeprowadzone w 2018 r. wykazało, że witamina B może pomóc organizmowi w produkcji nowych, zdrowych komórek skóry. Nie wszystkie badania wykazały takie korzyści, chociaż wiele badań sugeruje, że witaminy z grupy B są najbardziej skuteczne, gdy ludzie stosują je bezpośrednio na skórę.

Witamina B-3, lub niacynamid, może pomóc w niektórych oznakach starzenia się skóry. Niektóre badania sugerują, że może to pomóc zmniejszyć widoczność plam z wiekiem i innych form przebarwień skóry. Niektóre kobiety zgłaszają poprawę stanu swojej skóry i włosów przyjmując witaminy prenatalne, które zawierają kwas foliowy.

Kwas foliowy może również poprawić oznaki starzenia się skóry, według jednego z badań z 2011 roku. Badacze odkryli, że krem zawierający kwas foliowy i kreatynę wspomaga ekspresję genów kolagenowych i gęstość włókien kolagenowych. Kolagen zmniejsza się wraz z wiekiem, co powoduje powstawanie zmarszczek i obwisłej skóry.

Witamina B-5, lub kwas pantotenowy, może pomóc zarówno w starzeniu się skóry, jak i trądziku. W randomizowanym, kontrolowanym badaniu z 2014 r. stwierdzono, że osoby, które przyjmowały suplement diety B-5 przez 12 tygodni, odnotowały znaczne zmniejszenie nasilenia objawów trądziku i stanu zapalnego skóry.

W jednym z badań przeprowadzonych w 2010 r. zbadano działanie kremu do pielęgnacji skóry zawierającego witaminy E, B-5 i B-3. Krem poprawił koloryt i strukturę skóry w ciągu 6 tygodni. Pomogło to również z plamami wiekowymi i hiperpigmentacją. Niektóre dietetyczne źródła witamin z grupy B obejmują mięso, jaja, owoce morza, orzechy i nasiona.

Witamina C

  • Witaminy i minerały, suplementy lub tabletki wylewające się z butelki na powierzchnię drewnianą.
  • Osoba może przyjmować multiwitaminy, aby zapewnić, że ich spożycie witaminy C jest odpowiednie.
  • Witamina C jest przeciwutleniaczem. Oznacza to, że może to odwrócić wywołane wolnymi rodnikami uszkodzenia oksydacyjne.
  • Większość badań sugeruje, że uszkodzenia oksydacyjne odgrywają ważną rolę w procesie starzenia się, w tym starzenia się skóry.

W teorii może to oznaczać, że suplementy mogą poprawić zdrowie skóry i spowolnić proces starzenia się skóry. Badania na poparcie tego twierdzenia są jednak zróżnicowane.

Większość badań znalazła kilka korzyści związanych z witaminą C, chociaż badania z 2010 roku sugerują, że witamina C może spowolnić starzenie się skóry związane ze słońcem. Nie ma nic złego w próbach uzyskania większej ilości witaminy C. Większość multiwitamin zawiera witaminę C, jest również łatwo dostępna w wielu owocach cytrusowych, a także w większości warzyw, w tym brokułach, kalafiorach i squashu.

Stosowanie miejscowej witaminy C bezpośrednio na skórę może poprawić jej elastyczność, dzięki czemu skóra wygląda młodziej i jaśniej. Witamina C w surowicy może również stymulować produkcję kolagenu, zwalczając szkodliwe działanie słońca. Witamina C może być również skutecznym środkiem nawilżającym skórę. Badania przeprowadzone w 2012 roku wykazały, że formuły zawierające witaminę C poprawiają nawilżenie i gładkość skóry przez co najmniej 3 godziny po zastosowaniu.

Witamina D

Witamina D wspomaga metabolizm komórek skóry, pomagając jej rozwijać się i naprawiać. Tak więc niewystarczający poziom witaminy D może powodować problemy skórne. Korzystnym źródłem witaminy D są wzmocnione produkty takie jak mleko i zboża, a także łosoś, włócznik i tuńczyk.

Witamina D może również pomóc w przewlekłym zapaleniu. Zapalenie może prowadzić do podrażnień skóry, niektórych rodzajów trądziku i egzemy. W rzeczywistości, jedno z badań z 2010 r. wykazało, że stosowanie kremu zawierającego witaminy D i E może pomóc w atopowym zapaleniu skóry.

Witamina E

  • Czarny lub afroamerykański mężczyzna spoglądający w lustro w łazience, nakładający krem lub balsam na skórę pod oczami.
  • Witamina E jest częstym składnikiem produktów do pielęgnacji skóry.
  • Podobnie jak witamina C, witamina E jest przeciwutleniaczem, który może spowolnić starzenie się, które powodują wolne rodniki.

Wstępne badania sugerują, że suplementy witaminy E mogą spowalniać proces starzenia się skóry, ale badania nie są rozstrzygające. Nasiona, orzechy, szpinak, mango i kukurydza są bogate w witaminę E.

Wiele produktów do pielęgnacji skóry zawiera witaminę E. Jest to popularny środek na blizny. Jednak badania nad możliwościami witaminy E w zakresie redukcji blizn doprowadziły do sprzecznych wniosków. Przegląd w 2015 r. wykazał, że witamina E zapobiegała powstawaniu blizn w niektórych badaniach, ale w innych, witamina E albo nie działała, albo pogarszała stan blizn.

Również badanie przeprowadzone w 2010 r. wykazało, że stosowanie miejscowej witaminy D i witaminy E krem może pomóc w atopowym zapaleniu skóry. Niektóre badania sugerują, że witamina E może pomóc w gojeniu się ran, szczególnie w połączeniu z witaminą C i cynkiem. Może również pomóc w leczeniu trądziku i odleżyn.

Podsumowanie

Wiele witamin może poprawić zdrowie skóry, szczególnie u osób z niedoborami witamin. Niedożywienie może powodować szereg problemów skórnych, więc spożywanie zróżnicowanej i bogatej w składniki odżywcze diety pozostaje jedną z najlepszych rzeczy, jakie człowiek może zrobić dla zdrowia skóry. Ludzie powinni dbać o to, aby nie przesadzać z witaminami, ponieważ posiadanie nadmiaru pewnych witamin może powodować problemy zdrowotne.

Osoby obawiające się o specyficzne warunki skórne powinny wybierać witaminy w zależności od swoich potrzeb. Nie wszystkie witaminy są odpowiednie dla wszystkich stanów skóry, a niewłaściwa kombinacja może nawet pogorszyć niektóre problemy. Na przykład, stosowanie zbyt wielu produktów zawierających witaminę A może wysuszyć i podrażnić skórę. Pomoc w doborze odpowiednich produktów do pielęgnacji skóry i stosowaniu zdrowej diety, można uzyskać u dermatologa.