Co trzeba wiedzieć o zaburzeniach erekcji?

Człowiek jest uważany za osobę z zaburzeniami erekcji, jeśli regularnie ma trudności ze zdobyciem lub utrzymaniem wystarczająco mocnej erekcji, aby móc uprawiać seks, lub jeśli przeszkadza to w innej aktywności seksualnej. Większość mężczyzn od czasu do czasu doświadczyło pewnych trudności z ich penisa staje się twarde lub pobytu firmy. Jednakże, zaburzenia erekcji (ED) jest uważany za problem tylko wtedy, gdy zadowalająca wydajność seksualna była niemożliwa przy wielu okazjach przez jakiś czas.

Od czasu odkrycia, że lek sildenafil, lub Viagra, erekcje prącia, większość ludzi uświadomiła sobie, że zaburzenia erekcji  jest leczniczą chorobą. Mężczyźni, którzy mają problem ze swoją sprawnością seksualną, mogą zastosować odpowiednie suplementy. Faceci niechętnie rozmawiać ze swoim lekarzem, widząc, że może to być żenujące. Jednakże, ED jest teraz dobrze rozumiany, a dostępne są różne zabiegi. Ten artykuł MNT Knowledge Center oferuje pomocne informacje dla osób doświadczających tego problemu lub tych, którzy są blisko nich.

Szybkie fakty dotyczące zaburzeń erekcji:

 1. Zaburzenia erekcji (ED) definiowane są jako utrzymujące się trudności w osiągnięciu i utrzymaniu erekcji wystarczającej do uprawiania seksu.
 2. Przyczyny są zazwyczaj natury medycznej, ale mogą być również natury psychologicznej.
 3. Przyczyny organiczne są zazwyczaj wynikiem podstawowej choroby wpływającej na naczynia krwionośne lub nerwy dostarczające penisa.
 4. Liczne leki na receptę, narkotyki rekreacyjne, alkohol i palenie papierosów mogą powodować ED.

Przyczyny

Na normalną funkcję erekcji mogą mieć wpływ problemy z którymkolwiek z poniższych systemów:

 • przepływ krwi
 • zasilanie nerwów
 • hormony
 • Przyczyny fizyczne
 • człowiek zestresowany

Zaburzenia erekcji mogą powodować zażenowanie. Zawsze warto skonsultować się z lekarzem w sprawie uporczywych problemów z erekcją, ponieważ może to być spowodowane poważnym stanem chorobowym. Bez względu na to, czy przyczyna jest prosta czy poważna, właściwa diagnoza może pomóc w rozwiązaniu wszelkich problemów zdrowotnych i pomóc w rozwiązaniu problemów seksualnych.

Poniższa lista podsumowuje wiele najczęstszych fizycznych lub organicznych przyczyn zaburzeń erekcji:

 • choroby serca i zwężenie naczyń krwionośnych
 • cukrzyca
 • wysokie ciśnienie krwi (sięgnij po Ravestin)
 • wysoki cholesterol
 • otyłość i zespół metaboliczny
 • Choroba Parkinsona
 • stwardnienie rozsiane
 • zaburzeniami hormonalnymi, w tym schorzeniami tarczycy i niedoborem testosteronu
 • strukturalne lub anatomiczne zaburzenia penisa, takie jak choroba Peyroniego
 • palenie tytoniu, alkoholizm i nadużywanie substancji, w tym używanie kokainy
 • leczenie choroby prostaty
 • powikłania chirurgiczne
 • urazy w okolicy miednicy lub rdzenia kręgowego
 • radioterapia w regionie miednicy

Miażdżyca jest częstą przyczyną problemów z przepływem krwi. Miażdżyca powoduje zwężenie lub zatkanie tętnic w penisie, uniemożliwiając niezbędny przepływ krwi do penisa w celu wytworzenia erekcji. Liczne leki na receptę mogą również powodować zaburzenia erekcji, w tym te poniżej. Każdy, kto przyjmuje leki na receptę, powinien skonsultować się z lekarzem przed zatrzymaniem lub zmianą leków:

 • leki do kontrolowania wysokiego ciśnienia krwi
 • leki na serce, takie jak digoksyna.
 • trochę diuretyków.
 • leki działające na centralny układ nerwowy, w tym tabletki nasenne i amfetaminy.
 • leczenie lęku
 • środki przeciwdepresyjne, w tym inhibitory monoaminooksydazy (MAOI), selektywne inhibitory wychwytu zwrotnego serotoniny (SSRI) oraz trójcykliczne środki przeciwdepresyjne

Przyczyny fizyczne stanowią 90 procent przypadków zaburzeń erekcji, z przyczynami psychologicznymi znacznie rzadziej spotykanymi.

Przyczyny psychologiczne

W rzadkich przypadkach, człowiek zawsze może mieć zaburzenia erekcji i może nigdy nie osiągnąć erekcji. Nazywa się to pierwotnym zaburzeniem erekcji, a przyczyna jest prawie zawsze psychologiczna, jeśli nie ma oczywistej deformacji anatomicznej lub kwestii fizjologicznej. Takie czynniki psychologiczne mogą obejmować:

 • wina
 • strach przed intymnością
 • przygnębienie
 • poważny niepokój

Większość przypadków zaburzeń erekcji jest ;drugorzędna”;. Oznacza to, że funkcja erekcji była normalna, ale staje się problematyczna. Przyczyny nowych i trwałych problemów są zazwyczaj natury fizycznej.

Mniej powszechnie, czynniki psychologiczne powodują lub przyczyniają się do zaburzeń erekcji, z czynnikami, począwszy od uleczalnych chorób psychicznych do codziennych stanów emocjonalnych, które większość ludzi doświadcza w pewnym momencie.

Należy zauważyć, że przyczyny medyczne i psychospołeczne mogą się pokrywać. Na przykład, jeśli człowiek jest otyły (sprawdź recenzje środków na odchudzanie), zmiany w przepływie krwi mogą wpłynąć na jego zdolność do utrzymania erekcji, co jest fizyczną przyczyną. Jednak może on również mieć niską samoocenę, co może mieć wpływ na funkcję erekcji i jest przyczyną psychospołeczną.

Czy jazda na rowerze powoduje zaburzenia erekcji?

Pozostają pytania dotyczące wpływu jazdy na rowerze na zdrowie mężczyzn. Niektóre badania podniosły obawy, że mężczyźni, którzy regularnie jeżdżą na rowerze przez długie godziny, mogą mieć większe ryzyko zaburzeń erekcji, oprócz innych mężczyzn problemów zdrowotnych, takich jak niepłodność i rak gruczołu krokowego. Najnowsze badanie mające na celu zbadanie tej kwestii wykazało, że nie ma związku pomiędzy jazdą na rowerze a zaburzeniami erekcji, ale stwierdzono związek pomiędzy dłuższymi godzinami jazdy na rowerze a ryzykiem zachorowania na raka gruczołu krokowego.

Choroba gruczołu krokowego i zaburzenia erekcji. Rak gruczołu krokowego nie powoduje zaburzeń erekcji. Jednak operacja prostaty w celu usunięcia raka i radioterapia w leczeniu raka prostaty może powodować zaburzenia erekcji. Leczenie nienowotworowej, łagodnej choroby prostaty może również powodować tę chorobę. Mniej powszechnie stosowane opcje narkotyków obejmują prostaglandyna E1. Jest stosowana lokalnie poprzez wstrzyknięcie jej do penisa lub wprowadzenie jej w dół otwarcia cewki moczowej. Większość mężczyzn woli pigułki, jednak, więc te lokalnie działające leki są zarezerwowane dla mężczyzn, którzy nie mogą podjąć leczenia doustnego.

Urządzenia podciśnieniowe

Próżniowe urządzenia montażowe są mechanicznym sposobem produkcji erekcji dla mężczyzn, którzy nie chcą lub nie mogą używać leków, lub znaleźć, że nie działają. Penis jest sztywny dzięki zastosowaniu pompy próżniowej uszczelnionej wokół niego, która pobiera krew. Zapobiega to opuszczaniu penisa przez użycie opaski towarzyszącej. Brak spontaniczności z wykorzystaniem urządzeń próżniowych oznacza, że wielu mężczyzn znajduje inne sposoby leczenia zaburzeń erekcji.

Zabiegi chirurgiczne

Istnieje kilka opcji leczenia chirurgicznego:

 1. Implanty prącia: Są to ostateczne opcje zarezerwowane dla mężczyzn, którzy nie mieli żadnych sukcesów w leczeniu farmakologicznym i innych nieinwazyjnych opcji.
 2. Chirurgia naczyniowa: Inną opcją chirurgiczną dla niektórych mężczyzn jest operacja naczyniowa, która ma na celu skorygowanie niektórych przyczyn zaburzeń erekcji naczyń krwionośnych.
 3. Chirurgia jest ostatecznością i będzie stosowana tylko w najbardziej ekstremalnych przypadkach. Czas powrotu do zdrowia jest różny, ale wskaźniki sukcesu są wysokie.

Objawy

Mężczyźni nie zawsze mogą z powodzeniem osiągnąć erekcję, a jeśli to się rzadko zdarza, to nie jest to problem medyczny. Jednak zaburzenia erekcji nie tylko odnosi się do całkowitej niezdolności do osiągnięcia penisa erekcji. Objawy mogą również obejmować walkę o utrzymanie erekcji na tyle długo, aby zakończyć stosunek płciowy lub niemożność wytrysku. Często występują również objawy emocjonalne, takie jak zażenowanie, wstyd, niepokój i zmniejszone zainteresowanie stosunkami seksualnymi. Człowiek jest uważany za osobę z zaburzeniami erekcji, gdy objawy te występują regularnie.